środa, 18 stycznia 2017

#1 Program au pair.

01. Czym jest program au pair?
02. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby zostać au pair?
03. Jakie korzyści zyskujemy?
04. Twoje obowiązki.
05. Cała procedura krok po kroku.

 01.  Czym jest program au pair?

     Au pair to program wymiany kulturowej. Termin ten powstał we Francji w XIX w., kiedy wysyłano młode Brytyjki do Francji, aby mogły uczyć języka angielskiego francuskie rodziny. Obecnie wyjeżdża się na okres roku lub dwu lat opiekując się dziećmi i dzieląc się swoją kulturą oraz historią (swojego państwa) w zamian za wyżywienie, zakwaterowanie, kieszonkowe i przygodę życia. Dosłownie. Istnieje wiele programów, które umożliwiają wyjazd jako au pair.
Wymienię najbardziej znane:
 • Cultural care
 • Prowork
 • Aifs
 • Aupair.pl

Możemy wybierać spośród państw Europy, a niektóre agencje są nastawione na wyjazd do jednego państwa jak na przykład Cultural Care, która umożliwia wyjazd tylko do Stanów Zjednoczonych. P S z programem aupair.pl możemy również wyjechać do Chin! Koszty się różnią w zależności od organizacji. Polecam wejść na każdą z ich stron i porównać ceny. Z racji tego, że wyjeżdżam z organizacją Cultural Care, będę pisała głównie o niej. Musimy zapłacić między innymi opłatę programową, ubezpieczenie czy wizę, a rodzina zapewnia nam przelot z Polski do wybranego kraju oraz bilet powrotny, wyżywienie, kieszonkowe itp. Cultural Care jest droższa niż inne organizacje, ale ma też bardzo dużą bazę rodzin i polecałabym tę opcję, gdy nie macie aż tak dużego doświadczenia w opiece nad dzieciakami. 

     O byciu au pair myślałam już w pierwszej technikum, ale były to tylko luźne przemyślenia. Sądziłam, że jednak pójdę na studia zaoczne i będę pracować, tylko dlatego że chciała tak moja rodzina. Pod koniec trzeciej klasy nastąpiło kilka życiowych zmian i zadałam sobie pytanie: czemu nie? Co mam do stracenia? A co, wyłammy się ze schematu, studia nam nie uciekną. Pro tip (banalny, ale warto to powtarzać do znudzenia) nie warto przejmować się zdaniem innych. Kto będzie wiedział o czym Ty sam marzysz i co chcesz od życia? Zawsze najbardziej bałam się tego, że obudzę się w wieku trzydziestu czy czterdziestu lat i powiem sobie: żałuję, że tego nie zrobiłam. Żałuję, że nie zaryzykowałam. Dobra, koniec tej coachingowej gadki. Przejdźmy dalej!02. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby zostać au pair?

 •      wiek 18-26 lat,
 •      komunikatywa znajomość języka angielskiego,
 •      doświadczenie w opiece nad dziećmi (które nie jest ciężko zdobyć),
 •      prawo jazdy (w Cultural Care można zrobić prawo jazdy po zapisaniu się do programu),
 •      brak nałogów,
 •      dobry stan zdrowia,
 •      ukończona szkoła średnia,
 •      stan cywilny wolny oraz brak własnych dzieci,
 •      niekaralność.


 03. Jakie korzyści zyskujemy?

 •  mieszkając w innym państwie mamy szansę poznać jego zwyczaje, historie i tradycje, o których nie przeczytamy w żadnym przewodniku,
 • kieszonkowe w wysokości 195, 75 dolarów tygodniowo, 
 • podróżowanie! Po 12 miesiącach pobytu w kraju przysługuje nam travel month, który możemy przeznaczyć właśnie na zwiedzanie nowych miejsc (warto nauczyć się oszczędzać pieniądze, co często jest trudną sztuką!). Również w międzyczasie możemy pozwolić sobie na krótkie wycieczki do pobliskich miast,
 • przebywanie w obcym kraju to też najlepsza metoda na naukę języka. Będziesz zmuszona/y przebywać w otoczeniu osób narodowości innej niż Twoja i zanim się obejrzysz, bez problemów będziesz się z nimi porozumiewać. Najszybciej uczymy się od dzieci, bo to w końcu z nimi spędzamy najwięcej czasu,
 • rodzina zapewnia nam również naukę w collegu. Do dyspozycji mamy 500 dolarów, które możemy przeznaczyć na wybrany przez siebie kurs, 
 • to również dobra okazja do poznania samego siebie. Przebywając z dala od domu uczysz się niezależności, dojrzałościotwartości i stajesz się bardziej pewny siebie i swoich możliwości,
 • masz szansę na znalezienie drugiej rodziny, drugiego domu,
 • 2 tygodnie płatnego urlopu,
 • szkolenie w Au Pair Training School,
 • poznasz znajomych z całego świata!04. Twoje obowiązki.


     Pracuje się 45 h tygodniowo. Do Twoich obowiązków należy TYLKO zajmowanie się dziećmi, czyli: szykowanie im śniadania/obiadu, przygotowanie, zawożenie i odbieranie ich ze szkoły, pomoc w odrabianiu zadań domowych i tym podobne. Warto omówić grafik z rodziną przed wyjazdem i zaznajomić się z regułami i zasadami programu, a także być asertywnym i wiedzieć, kiedy należy powiedzieć 'nie'. Ciężko poznać kogoś przez Skype po kilku rozmowach, ale pamiętajcie, że na miejscu opiekę nad Wami sprawuje lokalna LCC (Local Childcare Consulant), do której zawsze możecie się zgłosić ze swoim problemem. Gdybyście nie dogadywali się z rodziną, możliwy jest również rematch, czyli zmiana rodziny. Nie ma sensu się męczyć!

Nie lubisz zajmować się dziećmi? Nie jedź! Pomyśl czy wytrzymasz te 45 godzin tygodniowo (czasami zdarza się więcej i są to zazwyczaj sytuacje losowe) w obcym kraju, opiekując się małymi dziećmi.
Nie ma co się oszukiwać. Będzie ciężko, cholernie ciężko, ale myślę, że jest to tego warte.


05. Cała procedura krok po kroku.

 1. Spotkanie informacyjne. Na spotkaniu dowiesz się jeszcze więcej o całym programie i o jego zasadach. Przeprowadzana jest też indywidualna rozmowa po polsku i po angielsku, która ma na celu sprawdzenie na jakim poziomie jest nasz język. Nie ma się czego bać! Pytania są proste i mają na celu 'wyeliminowanie' osób, które nie potrafią powiedzieć dosłownie niczego w obcym języku.
 2. Aplikacja daje szansę rodzinie poznanie Ciebie lepiej. Są tam pytania o opiekę nad dziećmi, Twoje hobby czy o zdrowie. Warto dodać też swoje wideo, w którym pokrótce opowiesz o sobie. Dużo rodzin nie zwraca uwagi na profil au pair, jeżeli ta nie umieści w nim swojego filmu. 
 3. Szukanie rodziny. Na podstawie Twojego profilu szukany jest dla Ciebie perfect match. Ile to trwa? Jest to indywidualna kwestia. Czasami match trafia się po kilku dniach, a czasami zajmuje to miesiąc. Nie ma się co stresować i wystarczy cierpliwie czekać. Rodzina również wypełnia aplikację i po sparowaniu macie szansę ją przejrzeć. Jeżeli Was zainteresuje to śmiało możecie się umówić na interview (najczęściej rozmowa na Skype). Jeżeli po rozmowie stwierdzicie, że coś jest jednak nie tak - śmiało możecie usunąć ją ze swojego profilu, a w niedługim czasie pojawi się kolejna. Dopiero po stwierdzeniu z obu stron, że to perfect match wpłacamy pieniądze. 
 4. Załatwianie wizy i innych potrzebnych rzeczy do wyjazdu. 
 5. Wyjazd i szkolenie w Au Pair Training School w Nowym Jorku, które trwa 5 dni.


Mam nadzieję, że moje wypociny Wam się do czegoś przydadzą. W kolejnym poście znajdziecie poradnik dotyczący aplikacji, filmu i interview. Zapraszam! :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz